Original: $5,749.00
-65%$5,749.00
$2,012.15The Story
The Hipster 20 Woodstove is one of the most efficient woodstove on the Market, thanks to its TruHybrid combustion technology and quality materials such as Soapstone and cast iron. It is EPA 2020 certified at 0.6g/hr and is approved to be sold across Canada and the United States. It boasts a 79% Efficiency. Burn time is up to 24 hours on a single load of wood. It also offers a very clean glass thanks to its air washed technology. It is also backed by an impressive limited lifetime warranty.
Features:
|
|
Hipster 14 Burning
Specifications:
| Heat Output: | 60,000 BTU (Cordwood) | 33,576 BTU (EPA) |
| Burn Time: | Up to 24 Hours |
| Emissions: | 0.6 Grams/hr |
| Optimal %: | 82% |
| HHV: | 79% |
| Viewing Area: | 17-11/16" W x 12-3/8" H (219 sq. in.) |
| Firebox Dimensions: | 2.2 cu. ft. |
| Log Length: | 19" |
Venting:
| Type: | Class A |
| Diameter: | 6" |
| Min Height: | 12 ft. |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-5/8" |
| Width: | 26-3/4" |
| Depth: | 22-1/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| 96-57400 Fan Kit Installation Manual: | Link |
| 96-57400 Fan Kit Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Hipster 20 Woodstove is one of the most efficient woodstove on the Market, thanks to its TruHybrid combustion technology and quality materials such as Soapstone and cast iron. It is EPA 2020 certified at 0.6g/hr and is approved to be sold across Canada and the United States. It boasts a 79% Efficiency. Burn time is up to 24 hours on a single load of wood. It also offers a very clean glass thanks to its air washed technology. It is also backed by an impressive limited lifetime warranty.
Features:
|
|
Hipster 14 Burning
Specifications:
| Heat Output: | 60,000 BTU (Cordwood) | 33,576 BTU (EPA) |
| Burn Time: | Up to 24 Hours |
| Emissions: | 0.6 Grams/hr |
| Optimal %: | 82% |
| HHV: | 79% |
| Viewing Area: | 17-11/16" W x 12-3/8" H (219 sq. in.) |
| Firebox Dimensions: | 2.2 cu. ft. |
| Log Length: | 19" |
Venting:
| Type: | Class A |
| Diameter: | 6" |
| Min Height: | 12 ft. |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-5/8" |
| Width: | 26-3/4" |
| Depth: | 22-1/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| 96-57400 Fan Kit Installation Manual: | Link |
| 96-57400 Fan Kit Dimensions: | Link |























