Original: $5,700.00
-65%$5,700.00
$1,995.00The Story
Any gas fire, when well-engineered looks great. But once you discover the Intrigue’s fire, you will find no equal in the industry! The glowing embers are positioned below the log set. Ambiance Fireplaces has reproduced the look of a real wood fire to a degree never achieved before using gas. The gorgeous flame matches the look of much larger BTU-rated fireplaces on the market but in turn consumes less gas in the process, providing you with incredible enjoyment while performing more economically than other fireplaces.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs (Natural Gas): | 18,500 - 39,500 |
| BTUs (Propane - Conversion Kit Required): | 18,500 - 39,500 |
| Viewing Dimensions: | 26" x 35" |
| Energuide Efficiency Rating: | 70.9% (NG) / 72.4% (LP) |
| Steady State Efficiency: | 75.5% (NG) / 76.8% (LP) |
Unit Dimensions:
| Height: | 34 1/2" |
| Width: | 40 7/8" |
| Depth: | 19" |
Framing Dimensions:
| Height: | 44 3/4" |
| Width: | 41 1/2" |
| Depth: | 21 1/2" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Any gas fire, when well-engineered looks great. But once you discover the Intrigue’s fire, you will find no equal in the industry! The glowing embers are positioned below the log set. Ambiance Fireplaces has reproduced the look of a real wood fire to a degree never achieved before using gas. The gorgeous flame matches the look of much larger BTU-rated fireplaces on the market but in turn consumes less gas in the process, providing you with incredible enjoyment while performing more economically than other fireplaces.
Features:
|
|
Specifications:
| BTUs (Natural Gas): | 18,500 - 39,500 |
| BTUs (Propane - Conversion Kit Required): | 18,500 - 39,500 |
| Viewing Dimensions: | 26" x 35" |
| Energuide Efficiency Rating: | 70.9% (NG) / 72.4% (LP) |
| Steady State Efficiency: | 75.5% (NG) / 76.8% (LP) |
Unit Dimensions:
| Height: | 34 1/2" |
| Width: | 40 7/8" |
| Depth: | 19" |
Framing Dimensions:
| Height: | 44 3/4" |
| Width: | 41 1/2" |
| Depth: | 21 1/2" |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























