Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65The Story
The Broil King Baron 320 PRO features 350 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 3 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The 320 PRO features stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 32,000 |
| Primary Cooking Space: | 340 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 110 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 450 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 50" |
| Width (Shelves Down): | 29" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Model): | 120. lb |
| Weight (NG Model): | 123 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Baron 320 PRO features 350 sq. in. primary cooking surface and includes a durable cast aluminum oven, 3 stainless steel Dual-Tube burners, illuminated control panel lights, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The 320 PRO features stainless steel 8 mm rod cooking grids, stainless steel warming rack, stainless steel drop-down side shelves and enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 32,000 |
| Primary Cooking Space: | 340 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 110 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 450 sq. in. |
| Cooking Grill Grids Type: | Solid 8 mm stainless steel cooking grids |
| Warranty: | Limited Lifetime 15 Year Top to Bottom |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 50" |
| Width (Shelves Down): | 29" |
| Depth: | 24" |
| Weight (LP Model): | 120. lb |
| Weight (NG Model): | 123 lb |
Documents:
| Assembly Manual: | Link |
| Owner's Manual (LP): | Link |
| Owner's Manual (NG): | Link |

























