
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65The Story
Transform your outdoor cooking space with the Broil King Baron 420 Shadow BI, combining sleek design with professional grilling performance. Featuring 2,968 sq. cm. of primary cooking space including a warming rack, itβs built to handle everything from burgers and steaks to weekend feasts. Four Dual-Tube burners deliver 45,000 BTUs of consistent, even heat for advanced cooking results. The Flav-R-Wave cooking system vaporizes drippings to reduce flare-ups and deliver that signature barbecue flavour, while the reversible solid stainless steel Apex V-Grids feature a pointed side for perfect sear marks and a V-channel side to capture juices for continuous basting. Finished in bold matte black with illuminated control knobs, the Baron 420 Shadow BI delivers the style, power, and reliability to make every cook unforgettable.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warming Rack Space: | 170 sq in |
| Warranty: | 15 Years |
Dimensions:
| Height: | 22" |
| Width: | 28" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 111 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly (Grill): | Link |
| Build Dimensions: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transform your outdoor cooking space with the Broil King Baron 420 Shadow BI, combining sleek design with professional grilling performance. Featuring 2,968 sq. cm. of primary cooking space including a warming rack, itβs built to handle everything from burgers and steaks to weekend feasts. Four Dual-Tube burners deliver 45,000 BTUs of consistent, even heat for advanced cooking results. The Flav-R-Wave cooking system vaporizes drippings to reduce flare-ups and deliver that signature barbecue flavour, while the reversible solid stainless steel Apex V-Grids feature a pointed side for perfect sear marks and a V-channel side to capture juices for continuous basting. Finished in bold matte black with illuminated control knobs, the Baron 420 Shadow BI delivers the style, power, and reliability to make every cook unforgettable.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warming Rack Space: | 170 sq in |
| Warranty: | 15 Years |
Dimensions:
| Height: | 22" |
| Width: | 28" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 111 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Assembly (Grill): | Link |
| Build Dimensions: | Link |
























