Original: $549.00
-65%$549.00
$192.15The Story
The Crown 300 Series features 2,129 sq. cm primary cooking surface and includes 3 stainless steel tube burners, 10 mm reversible cast iron cooking grids, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The 400 series features black powder coat drop-down side shelves, frame and front panel.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| BTUs: | 30,000 |
| # of Main Burners: | 3 |
| Total Cooking Area: | 470 sq. in. (350 Main) |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Warranty: | 10 Year Cookbox 5 Year Burners 2 Years Parts & Paint |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 26" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 117 lb. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Crown 300 Series features 2,129 sq. cm primary cooking surface and includes 3 stainless steel tube burners, 10 mm reversible cast iron cooking grids, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. The 400 series features black powder coat drop-down side shelves, frame and front panel.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| BTUs: | 30,000 |
| # of Main Burners: | 3 |
| Total Cooking Area: | 470 sq. in. (350 Main) |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Warranty: | 10 Year Cookbox 5 Year Burners 2 Years Parts & Paint |
Assembled Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 26" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 117 lb. |

























