Original: $649.00
-65%$649.00
$227.15The Story
The Broil King Crown 400 Series features a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All Crown 400 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 144 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (Propane): | Link |
| Owner's Manual (Natural Gas): | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Crown 400 Series features a durable cast aluminum oven, 4 stainless steel Dual-Tube burners, stainless steel Flav-R-Wave cooking system, and electronic ignition. All Crown 400 series include heavy-duty 3-position cast iron cooking grids, black drop-down side shelves, and an enclosed black cabinet base.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Burners: | 4 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 BTU |
| Total Cooking Space: | 630 sq in |
| Primary Cooking Space: | 460 sq in |
| Warranty (Burner): | 10 Year |
| Warranty (Cookbox): | Lifetime |
Dimensions:
| Height: | 46.5" |
| Width: | 57" |
| Depth: | 24" |
| Weight: | 144 lbs |
Documents:
| Owner's Manual (Propane): | Link |
| Owner's Manual (Natural Gas): | Link |

























