Original: $958.99
-65%$958.99
$335.65The Story
The Broil King Signet 390 is an exceptional grill for just about anyone. Featuring 40,000 BTUs from 3 burners, a 10,000 BTU side burner, and even a 15,000 BTU rotisserie burner, the Signet 90 is a versatile, quality BBQ.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 400 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 235 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 635 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Warranty: | Limited Lifetime 10 Years Burners 2 Years Parts |
Assembled Dimensions:
| Height: | 48.4" |
| Width: | 56.5" |
| Depth: | 23.2" |
| Weight (LP Model): | 138 lb |
| Weight (NG Model): | 141 lb |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Broil King Signet 390 is an exceptional grill for just about anyone. Featuring 40,000 BTUs from 3 burners, a 10,000 BTU side burner, and even a 15,000 BTU rotisserie burner, the Signet 90 is a versatile, quality BBQ.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| # of Main Burners: | 3 |
| Main Burner BTUs: | 40,000 |
| Side Burner BTUs: | 10,000 |
| Rotisserie Burner BTUs: | 15,000 |
| Primary Cooking Space: | 400 sq. in. |
| Warming Rack Space: | 235 sq. in. |
| Total Cooking Space: | 635 sq. in. |
| Cooking Grill Grates Type: | Cast Iron |
| Warranty: | Limited Lifetime 10 Years Burners 2 Years Parts |
Assembled Dimensions:
| Height: | 48.4" |
| Width: | 56.5" |
| Depth: | 23.2" |
| Weight (LP Model): | 138 lb |
| Weight (NG Model): | 141 lb |

























