
Original: $869.00
-65%$869.00
$304.15The Story
The Cobalt Smart-Heat Electric Heater embodies the core characteristics of the Bromic Heating range, giving you an entry-level Smart-Heater. This electric heater retains the outright heating power that has secured Bromic Heating's position as an industry leader in infrared radiant heating.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (6000W) |
| Heat Area: | 144 sq. ft. |
| Heater Type: | Double Element |
| Rated Current: | 230-240V - a.c. - 50/60Hz / 25A |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 3.5" |
| Width: | 56" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight: | 22 lb. |
| Spec Sheet: | Link |
| Product Comparison: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Cobalt Smart-Heat Electric Heater embodies the core characteristics of the Bromic Heating range, giving you an entry-level Smart-Heater. This electric heater retains the outright heating power that has secured Bromic Heating's position as an industry leader in infrared radiant heating.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (6000W) |
| Heat Area: | 144 sq. ft. |
| Heater Type: | Double Element |
| Rated Current: | 230-240V - a.c. - 50/60Hz / 25A |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 3.5" |
| Width: | 56" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight: | 22 lb. |
| Spec Sheet: | Link |
| Product Comparison: | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
























