
Original: $975.20
-65%$975.20
$341.32The Story
The Tungsten Smart-Heat Electric Heater brings high-performance radiant heating to open outdoor applications and semi-enclosed spaces alike. This heater's extended body and parabolic specular reflector (PSR) provides a wide wall of heat across a vast footprint, maximizing the comfort created by each unit. The Tungsten Smart-Heat Electric Heater emits minimal light and gives you a non-intrusive solution to heating your leisure space!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (4000W) |
| Heat Area: | 130 sq. ft. |
| Heater Type: | Dual Element |
| Rated Current: | 220-240V - AC - 50/60Hz - 16.6A |
| Minimum Floor Clearance: | 96" |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 3.5" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight: | 19.8 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Installation / Instruction / Service Manual: | Link |
| Ceiling Recess Kit Installation (Sold Separately): | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Tungsten Smart-Heat Electric Heater brings high-performance radiant heating to open outdoor applications and semi-enclosed spaces alike. This heater's extended body and parabolic specular reflector (PSR) provides a wide wall of heat across a vast footprint, maximizing the comfort created by each unit. The Tungsten Smart-Heat Electric Heater emits minimal light and gives you a non-intrusive solution to heating your leisure space!
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Electric (4000W) |
| Heat Area: | 130 sq. ft. |
| Heater Type: | Dual Element |
| Rated Current: | 220-240V - AC - 50/60Hz - 16.6A |
| Minimum Floor Clearance: | 96" |
| Warranty: | 1 Year Parts & Labour |
Dimensions:
| Height: | 3.5" |
| Width: | 44" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight: | 19.8 lb. |
Documents:
| Spec Sheet: | Link |
| Manual: | Link |
| Installation / Instruction / Service Manual: | Link |
| Ceiling Recess Kit Installation (Sold Separately): | Link |
| Outdoor Heating Planning Guide: | Link |
























