Original: $11,399.00
-65%$11,399.00
$3,989.65The Story
The Caddy Alterna II pellet furnace answers the needs of homeowners seeking the comfort of a wood-heating system without its inconveniences. Tested to the latest EPA and CSA B415.1-10 standards, the Caddy Alterna II pellet or pellet+electric combination furnace will please the most discerning consumers looking for an efficient and eco-friendly heating solution.
The new Caddy Alterna II pellet furnace offers great heating autonomy due to its 240 lb (109 kg) hopper capacity. Furthermore, its optional electrical system allows it to continue to operate when the furnace runs out of pellets.
Other important features of the Caddy Alterna II include a self-cleaning bottom feed system that keeps the burn pot free from deposits; maintenance free components (no need to adjust, calibrate or oil); and a self-diagnostics electronic interface that prevents unnecessary service calls.
All components entering the manufacture of the Caddy Alterna II are carefully selected and sourced from reputable vendors. With an all stainless steel combustion chamber and burn pot, the heart of your furnace is guaranteed to last.
With the Caddy series furnaces you will never again be dependent on a single source of energy to guarantee the comfort and safety of your family. The Caddy Alterna II allows two different configurations: pellet only or combined pellet+electric.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Premium Grade Pellets |
| Heating Area: | 600 - 3000 sq. ft. |
| Hopper Capacity: | 240 lb. (109 kg) |
| Maximum Burn Time: | 200 Hours |
| Maximum Input Capacity: | 101,000 BTUs (29.6 kW) |
| Overall Heat Output Rate: | 25,216 BTU (7.4 kW) 72,447 BTU (21.2 kW) |
| Average Overall Efficiency: | 67.9% HHV 73.2% LHV |
| Delivered Heat Output Rate: | 22,537 BTU (6.6 kW) 64,737 BTU (19.0 kW) |
| Average Delivered Efficiency: | 60.5% (HHV) 65% (LHV) |
| Optimum Efficiency: | 82.4% |
| Average CO: | 1.2 lb/h - 11.8 lb/h |
| Average Electrical Power Consumption: | 860 W |
Unit Dimensions:
| Height: | 49-1/2" |
| Width: | 29-3/8" |
| Depth: | 57-5/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
Description
The Caddy Alterna II pellet furnace answers the needs of homeowners seeking the comfort of a wood-heating system without its inconveniences. Tested to the latest EPA and CSA B415.1-10 standards, the Caddy Alterna II pellet or pellet+electric combination furnace will please the most discerning consumers looking for an efficient and eco-friendly heating solution.
The new Caddy Alterna II pellet furnace offers great heating autonomy due to its 240 lb (109 kg) hopper capacity. Furthermore, its optional electrical system allows it to continue to operate when the furnace runs out of pellets.
Other important features of the Caddy Alterna II include a self-cleaning bottom feed system that keeps the burn pot free from deposits; maintenance free components (no need to adjust, calibrate or oil); and a self-diagnostics electronic interface that prevents unnecessary service calls.
All components entering the manufacture of the Caddy Alterna II are carefully selected and sourced from reputable vendors. With an all stainless steel combustion chamber and burn pot, the heart of your furnace is guaranteed to last.
With the Caddy series furnaces you will never again be dependent on a single source of energy to guarantee the comfort and safety of your family. The Caddy Alterna II allows two different configurations: pellet only or combined pellet+electric.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Premium Grade Pellets |
| Heating Area: | 600 - 3000 sq. ft. |
| Hopper Capacity: | 240 lb. (109 kg) |
| Maximum Burn Time: | 200 Hours |
| Maximum Input Capacity: | 101,000 BTUs (29.6 kW) |
| Overall Heat Output Rate: | 25,216 BTU (7.4 kW) 72,447 BTU (21.2 kW) |
| Average Overall Efficiency: | 67.9% HHV 73.2% LHV |
| Delivered Heat Output Rate: | 22,537 BTU (6.6 kW) 64,737 BTU (19.0 kW) |
| Average Delivered Efficiency: | 60.5% (HHV) 65% (LHV) |
| Optimum Efficiency: | 82.4% |
| Average CO: | 1.2 lb/h - 11.8 lb/h |
| Average Electrical Power Consumption: | 860 W |
Unit Dimensions:
| Height: | 49-1/2" |
| Width: | 29-3/8" |
| Depth: | 57-5/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| Owner's Manual: | Link |























