
The Story
The Infinite Series IBI42 features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max Burner BTU: | 88,500 |
| Cooking Grate Dimensions: | 40" x 21" |
| Main Grilling Area: | 840 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1200 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 47.34" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Infinite Series IBI42 features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, heavy-duty custom fitted cover and a regulator.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max Burner BTU: | 88,500 |
| Cooking Grate Dimensions: | 40" x 21" |
| Main Grilling Area: | 840 sq/in |
| Total Grilling Area (Includes Bun Rack): | 1200 sq/in |
| Ignition Type: | Battery |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 47.34" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















