
Original: $10,971.00
-65%$10,971.00
$3,839.85The Story
The Infinite Series 48" dual dome built-in grill features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, and heavy-duty custom fitted cover.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max BTUs: | 93,000 |
| Total Grilling Area: | 1320 sq/in |
| Main Grilling Area: | 924 sq/in |
| Cooking Grate Dimensions: | 22" x 21" (x2) |
| Ignition Type: | Battery |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Infinite Series 48" dual dome built-in grill features six (6) 14,750 BTUH stainless steel burners and are placed every 5.75" to ensure the most even cooking surface, allowing the grill to heat to temperature within 5 minutes. Includes bun-rack, and heavy-duty custom fitted cover.
Features:
|
|
Specifications:
| Configuration: | Built-In |
| Fuel Type: | Propane or Natural Gas |
| Number of Main Burners: | 6 |
| Max BTUs: | 93,000 |
| Total Grilling Area: | 1320 sq/in |
| Main Grilling Area: | 924 sq/in |
| Cooking Grate Dimensions: | 22" x 21" (x2) |
| Ignition Type: | Battery |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Dimensions:
| Height: | 32.22" |
| Width: | 55.723" |
| Depth: | 24.693" |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















