
Original: $7,703.00
-65%$7,703.00
$2,696.05The Story
This 60-inch Crown Verity RCB Grill with roll drome and griddle is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage to ensure extra durability. Single Inlet for 50 to 100 Lb. propane tanks only model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 60" |
| Cooking Surface: | 60" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 214.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 60-inch Crown Verity RCB Grill with roll drome and griddle is specifically for the rental market, so that you can take the party on the road, to any location, designed with large scale events in mind. Built with handles on each end and double crash bars to protect the valves and knobs from being damaged during transportation and storage to ensure extra durability. Single Inlet for 50 to 100 Lb. propane tanks only model.
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 8 |
| Single Burner BTU: | 15,000 |
| Max Burner BTU: | 129,000 |
| Grill Size: | 60" |
| Cooking Surface: | 60" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1218 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 36" |
| Width: | 69" |
| Depth: | 28" |
| Weight: | 214.99 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















