
Original: $6,306.00
-65%$6,306.00
$2,207.10The Story
Crown Verity 72-inch charbroiler with a single inlet and accommodates 50 or 100 lbs tanks. This grill featuring 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels, and two total lock casters, and a storage shelf and angled legs for rock-solid durability. (50 or 100 LB tanks only)
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Main Burner Output: | 15,000 btu |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1440 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 35.62" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28.5" |
| Weight: | 253.22 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |
Description
Crown Verity 72-inch charbroiler with a single inlet and accommodates 50 or 100 lbs tanks. This grill featuring 15,000 BTUH stainless steel burners, two 14” wheels, and two total lock casters, and a storage shelf and angled legs for rock-solid durability. (50 or 100 LB tanks only)
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| Number of Burners: | 10 |
| Main Burner Output: | 15,000 btu |
| Max Burner BTU: | 159,000 |
| Grill Size: | 72" |
| Cooking Surface: | 70" x 21" |
| Primary Cooking Area: | 1440 sq. in. |
| Fuel Type: | Propane |
| Warranty: | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty |
| Warranty: | Lifetime Warranty on Body and Cooking Grids and 10 Years on Burners |
Dimensions:
| Height: | 35.62" |
| Width: | 81" |
| Depth: | 28.5" |
| Weight: | 253.22 lbs |
Documents:
| Owner's Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















