The Story
This Series 9 built-in 36" grill is designed for premium outdoor kitchens and will take your outdoor cooking experience to the next level.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 2 |
| Primary cooking area: | 630 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 534 sq.in. |
| Total cooking area: | 1,164 sq.in. |
| Sear burner power: | 24,000 BTU |
| Total Power: | 88,000 BTU |
| U-burner power: | 25,000 BTU |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 35 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Guide: | Link |
| Install Guide: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Series 9 built-in 36" grill is designed for premium outdoor kitchens and will take your outdoor cooking experience to the next level.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 2 |
| Primary cooking area: | 630 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 534 sq.in. |
| Total cooking area: | 1,164 sq.in. |
| Sear burner power: | 24,000 BTU |
| Total Power: | 88,000 BTU |
| U-burner power: | 25,000 BTU |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 35 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Guide: | Link |
| Install Guide: | Link |
| Spec Sheet: | Link |























