
Original: $13,699.00
-65%$13,699.00
$4,794.65The Story
Taking your grilling experience to the next level, this Series 9 built-in 48" grill provides the ultimate grilling space for premium outdoor kitchens.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 3 |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 738 sq.in. |
| Total cooking area: | 1,593 sq.in. |
| Rotisserie burner power: | 18,000 BTU |
| Sear burner power: | 24,000 BTU |
| Total Power: | 117,000 BTU |
| U-burner power: | 25,000 BTU |
| Rotisserie Capacity: | 50 lbs |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 47 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Guide: | Link |
| Install Guide: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Taking your grilling experience to the next level, this Series 9 built-in 48" grill provides the ultimate grilling space for premium outdoor kitchens.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 3 |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Secondary cooking area: | 738 sq.in. |
| Total cooking area: | 1,593 sq.in. |
| Rotisserie burner power: | 18,000 BTU |
| Sear burner power: | 24,000 BTU |
| Total Power: | 117,000 BTU |
| U-burner power: | 25,000 BTU |
| Rotisserie Capacity: | 50 lbs |
Dimensions:
| Height: | 27 1/4" |
| Width: | 47 15/16" |
| Depth: | 26 7/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Guide: | Link |
| Install Guide: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















