
Original: $8,169.00
-65%$8,169.00
$2,859.15The Story
Maximize your cooking versatility with the DCS Traditional Built-in Gas Grill. Boasting a massive 126,500 BTU/hr total power, this grill can cook up an incredible steak, infuse smoke using the built-in smoker, or even slowly sear whole chicken using the included rotisserie! DCS grills are made with both POWER and DURABILITY, and this one is no exception; assembled from 304 stainless steel, this grill can handle almost anything mother nature can throw at it.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Main Burners: | 3 |
| Number of Side Burners: | 2 |
| Main Burner BTU: | 25,000 |
| Side Burner BTU: | 17,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 14,000 |
| Smoker Burner BTU: | 3,500 |
| Total Burner BTU: | 126,500 |
| Primary Cooking Area: | 630 sq. in. |
| Side Burner Cooking Area: | 244 sq. in. |
| Warming Rack Area: | 241 sq. in. |
| Total Cooking Area: | 1,115 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 24 1/4" |
| Width: | 47 7/8" |
| Depth: | 26 5/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Maximize your cooking versatility with the DCS Traditional Built-in Gas Grill. Boasting a massive 126,500 BTU/hr total power, this grill can cook up an incredible steak, infuse smoke using the built-in smoker, or even slowly sear whole chicken using the included rotisserie! DCS grills are made with both POWER and DURABILITY, and this one is no exception; assembled from 304 stainless steel, this grill can handle almost anything mother nature can throw at it.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of Main Burners: | 3 |
| Number of Side Burners: | 2 |
| Main Burner BTU: | 25,000 |
| Side Burner BTU: | 17,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 14,000 |
| Smoker Burner BTU: | 3,500 |
| Total Burner BTU: | 126,500 |
| Primary Cooking Area: | 630 sq. in. |
| Side Burner Cooking Area: | 244 sq. in. |
| Warming Rack Area: | 241 sq. in. |
| Total Cooking Area: | 1,115 sq. in. |
Dimensions:
| Height: | 24 1/4" |
| Width: | 47 7/8" |
| Depth: | 26 5/8" |
Documents:
| Brochure: | Link |
| User Manual: | Link |






















