
Original: $8,549.00
-65%$8,549.00
$2,992.15The Story
Designed with flexibility in mind, DCS Grills allow you to cook a wide variety of meals and are engineered to deliver the functionality and power demanded by a professional chef. DCS Grills are hand-finished to perfection to complement the quality of the DCS premium outdoor kitchen and built to withstand the demands of the serious cook and the extremes of mother nature. Available in Natural and LP Gas.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 4 |
| U-Burner BTU: | 25,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 18,000 |
| Smoker Burner BTU: | 3,500 |
| Total Burner BTU: | 121,500 |
| Total cooking area: | 1182 sq.in. |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Warming rack area: | 327 sq.in. |
Dimensions:
| Height: | 24 1/4" |
| Width: | 47 7/8" |
| Depth: | 26 5/8" |
Documents:
| Install Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Designed with flexibility in mind, DCS Grills allow you to cook a wide variety of meals and are engineered to deliver the functionality and power demanded by a professional chef. DCS Grills are hand-finished to perfection to complement the quality of the DCS premium outdoor kitchen and built to withstand the demands of the serious cook and the extremes of mother nature. Available in Natural and LP Gas.
Features:
|
|
Specifications:
| Number of U-burners: | 4 |
| U-Burner BTU: | 25,000 |
| Rotisserie Burner BTU: | 18,000 |
| Smoker Burner BTU: | 3,500 |
| Total Burner BTU: | 121,500 |
| Total cooking area: | 1182 sq.in. |
| Primary cooking area: | 855 sq.in. |
| Warming rack area: | 327 sq.in. |
Dimensions:
| Height: | 24 1/4" |
| Width: | 47 7/8" |
| Depth: | 26 5/8" |
Documents:
| Install Manual: | Link |
| Spec Sheet: | Link |






















