
Original: $6,189.99
-65%$6,189.99
$2,166.50The Story
Designed to impress, the IgniteXL Bold Linear Electric Fireplace features flexible and industry unique display options including front-facing, right or left corner and bay installations. This modern, built-in fireplace comes with a patented mirror effect that increases depth, plus advanced controls to maximize customization and enjoyment. Get creative and connect multiple units together for a dramatic statement. Think big, think bold!
Features:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric Plug-In |
| Volts: | 120/240V |
| Wattage: | 1500/2500W |
| BTUs: | 5000/8530 |
| Amps: | 12.5/10.4A |
| Heat Type: | Directional |
| Remote: | Included |
| Installation: | Built-in |
| Warranty: | 5 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 23-7/8" |
| Width: | 88-1/4" |
| Depth: | 12-1/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 24-1/4" |
| Width: | 87-1/4" |
| Depth (Minimum): | 11-5/8" |
Documents:
| Catalogue Info: | Link |
| Sell Sheet: | Link |
| IgniteXL Bold Series Installation & Owner's Manual: | Link |
| XLFXDLINK Kit Sellsheet: | Link |
| Dimplex Linear Electrics Comparison Sheet | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Designed to impress, the IgniteXL Bold Linear Electric Fireplace features flexible and industry unique display options including front-facing, right or left corner and bay installations. This modern, built-in fireplace comes with a patented mirror effect that increases depth, plus advanced controls to maximize customization and enjoyment. Get creative and connect multiple units together for a dramatic statement. Think big, think bold!
Features:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric Plug-In |
| Volts: | 120/240V |
| Wattage: | 1500/2500W |
| BTUs: | 5000/8530 |
| Amps: | 12.5/10.4A |
| Heat Type: | Directional |
| Remote: | Included |
| Installation: | Built-in |
| Warranty: | 5 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 23-7/8" |
| Width: | 88-1/4" |
| Depth: | 12-1/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 24-1/4" |
| Width: | 87-1/4" |
| Depth (Minimum): | 11-5/8" |
Documents:
| Catalogue Info: | Link |
| Sell Sheet: | Link |
| IgniteXL Bold Series Installation & Owner's Manual: | Link |
| XLFXDLINK Kit Sellsheet: | Link |
| Dimplex Linear Electrics Comparison Sheet | Link |






















