
Original: $9,369.99
-65%$9,369.99
$3,279.50The Story
Introducing World-Class Flame in a Modern Linear Style.
Experience a lifelike fire with the new Opti-myst Linear. Patented vapor flame technology and advanced LED lighting work together to flawlessly imitate true flames and smoke. Opti-myst reinvents the future of fireplaces with its safe, sustainable, and state-of-the-art design.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric |
| Volts: | 120V (3-Wire) or 240V (4-Wire) |
| Wattage: | 1480W (120V) / 2180W (240V) / 760W (No Heat) |
| App: | Dimplex Flame Connect |
| Connection: | Hardwire or Optional Plug-in Kit (sold separately) |
| Warranty: | 2 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-1/2" |
| Width: | 67-1/2" |
| Depth: | 11-7/8" |
Package Dimensions:
| Height: | 34-3/8" |
| Width: | 70-3/8" |
| Depth: | 15-1/2" |
| Weight: | 174.2 lb. |
Viewing Dimensions:
| Height: | 14-3/8" |
| Width: | 65-7/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 31-3/4" |
| Width (min): | 68" |
| Depth (min): | 12" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Installation & User Guide: | Link |
| Service Manual: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introducing World-Class Flame in a Modern Linear Style.
Experience a lifelike fire with the new Opti-myst Linear. Patented vapor flame technology and advanced LED lighting work together to flawlessly imitate true flames and smoke. Opti-myst reinvents the future of fireplaces with its safe, sustainable, and state-of-the-art design.
Features:
|
|
What's Included:
|
|
Specifications:
| Firebox Type: | Electric |
| Volts: | 120V (3-Wire) or 240V (4-Wire) |
| Wattage: | 1480W (120V) / 2180W (240V) / 760W (No Heat) |
| App: | Dimplex Flame Connect |
| Connection: | Hardwire or Optional Plug-in Kit (sold separately) |
| Warranty: | 2 Years |
Unit Dimensions:
| Height: | 31-1/2" |
| Width: | 67-1/2" |
| Depth: | 11-7/8" |
Package Dimensions:
| Height: | 34-3/8" |
| Width: | 70-3/8" |
| Depth: | 15-1/2" |
| Weight: | 174.2 lb. |
Viewing Dimensions:
| Height: | 14-3/8" |
| Width: | 65-7/8" |
Framing Dimensions:
| Height: | 31-3/4" |
| Width (min): | 68" |
| Depth (min): | 12" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Installation & User Guide: | Link |
| Service Manual: | Link |






















