
Original: $8,189.99
-65%$8,189.99
$2,866.50The Story
The wonderful feel of a burning log fire. The place where you can relax, meet, recharge your batteries and share. When a gas fire or wood stove is impossible or undesirable, or for those who prefer “individual design” and specific choices, Faber has the new e-MatriX; Astonishing fire... from water. Fire for anybody, anywhere.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Vent location: | Front |
| Glass Configuration: | Front-facing/One-sided |
| Front Glass Type: | Tempered |
| Element Type: | Coil Wire |
| Electric Connection: | Hard Wired |
| Automatic Shut-Off: | No |
| Built-in Thermostat: | No |
| Warranty: | 2 year limited |
Dimensions:
| Height: | 37.75" |
| Width: | 35" |
| Depth: | 22.25" |
| Weight: | 136.96 kg |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| 3 Part Spec Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The wonderful feel of a burning log fire. The place where you can relax, meet, recharge your batteries and share. When a gas fire or wood stove is impossible or undesirable, or for those who prefer “individual design” and specific choices, Faber has the new e-MatriX; Astonishing fire... from water. Fire for anybody, anywhere.
Features:
|
|
Specifications:
| Heat Vent location: | Front |
| Glass Configuration: | Front-facing/One-sided |
| Front Glass Type: | Tempered |
| Element Type: | Coil Wire |
| Electric Connection: | Hard Wired |
| Automatic Shut-Off: | No |
| Built-in Thermostat: | No |
| Warranty: | 2 year limited |
Dimensions:
| Height: | 37.75" |
| Width: | 35" |
| Depth: | 22.25" |
| Weight: | 136.96 kg |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| 3 Part Spec Sheet: | Link |






















