
Original: $819.99
-65%$819.99
$287.00The Story
Capture the essence of a rustic escape with the RLG faux birch wood log insert. The soft, parchment-like quality of birch bark provides a neutral compliment for the gentle flames rising from the grate that cradles them.
Features:
|
|
Specifications:
| Finish: | Black |
| BTUs: | 5118 |
| Heating Capacity: | 1000+ sq. ft. |
| Volts: | 120 |
| Wattage: | 1500 |
| Amps: | 12.5 |
| Warranty: | 2 Year Limited |
Unit Dimensions:
| Height: | 18.97" |
| Width: | 25.59" |
| Depth: | 12.96" |
Packaged Dimensions:
| Height: | 18.07" |
| Width: | 12.96" |
| Depth: | 28.35" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capture the essence of a rustic escape with the RLG faux birch wood log insert. The soft, parchment-like quality of birch bark provides a neutral compliment for the gentle flames rising from the grate that cradles them.
Features:
|
|
Specifications:
| Finish: | Black |
| BTUs: | 5118 |
| Heating Capacity: | 1000+ sq. ft. |
| Volts: | 120 |
| Wattage: | 1500 |
| Amps: | 12.5 |
| Warranty: | 2 Year Limited |
Unit Dimensions:
| Height: | 18.97" |
| Width: | 25.59" |
| Depth: | 12.96" |
Packaged Dimensions:
| Height: | 18.07" |
| Width: | 12.96" |
| Depth: | 28.35" |
Documents:
| Sell Sheet: | Link |
























