
Original: $9,909.00
-65%$9,909.00
$3,468.15The Story
The Evo Affinity 30G is not just a grill; it's a game-changer in outdoor cooking. Its unique circular cooking surface provides a social cooking experience, allowing everyone to participate and savor the deliciousness together.
Ceramic Clad Coating:
|
|
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| # of Temperature Zones: | 2 |
| Cooking Surface: | 30" |
| Temperature Range: | 225F to 550F |
| BTUs: | NG: 36,267 LP: 37,638 |
| Ignition: | Battery Powered |
Dimensions:
| Height: | 11.375" |
| Width: | 36.15" |
| Depth: | 36.15" |
| Weight: | 163 lb. |
Documents:
| Datasheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Trim Kit Datasheet: | Link |
| Trim Kit Installation Guide: | Link |
| Seasoned vs. Ceramic Infographic: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Evo Affinity 30G is not just a grill; it's a game-changer in outdoor cooking. Its unique circular cooking surface provides a social cooking experience, allowing everyone to participate and savor the deliciousness together.
Ceramic Clad Coating:
|
|
Features:
|
|
Included Accessories:
|
|
Specifications:
| # of Temperature Zones: | 2 |
| Cooking Surface: | 30" |
| Temperature Range: | 225F to 550F |
| BTUs: | NG: 36,267 LP: 37,638 |
| Ignition: | Battery Powered |
Dimensions:
| Height: | 11.375" |
| Width: | 36.15" |
| Depth: | 36.15" |
| Weight: | 163 lb. |
Documents:
| Datasheet: | Link |
| Owner's Manual: | Link |
| Trim Kit Datasheet: | Link |
| Trim Kit Installation Guide: | Link |
| Seasoned vs. Ceramic Infographic: | Link |






















