The Story
Stûv 6, innovation through design & experience.
The Stûv 6-in is a wood-burning insert suited to small spaces while offering a generous view of the fire. It is perfect for masonry hearths and for wood-fire enthusiasts.
The fire at the front line
Stûv 6-in units offer a breathtaking view of the fire. The combustion chamber widens toward the front to reach the streamlined door frame. This shape, unique to Stûv 6-in, has made it possible to reduce the insert dimensions while making the fire the focus.
Ingenuity in all its details
Pat.D898,173 - Unique for its ease of installation as an insert and its broad view of the fire, the Stûv 6 has a patented design that promises a truly authentic experience. From installation to use, every detail is optimized to simplify the user's interaction with the appliance and make the most of every advantage a wood fire offers.
Automatic control mode
The Stûv 6" air intake is factory-configured to perfectly calibrate the amount of air in the combustion chamber for optimal performance. Gone are the days of having to constantly adjust the damper to increase or decrease the air supply in the combustion chamber. With Stûv 6-in, simply light the fire, sit back and enjoy.
Heating power adapted to the smallest spaces
The Stûv 6-in is a wood-burning insert perfectly suited to the smaller hearths of yesteryear while meeting today's needs, in homes that are better insulated and already have a main heating system. Stûv 6-in produces a gentle, pleasant warmth for ultimate comfort.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Wood |
| Max Log Length: | 20" |
| EPA Power: | 21,732 BTUs |
| Maximum Power: | 58,000 BTUs |
| Nominal Heat Output: | 39,000 BTUs |
| Efficiency: | 67.6% |
| Fine Particle Emissions: | 1.86 g/h |
| Heating Surface Area: | 1300 sq. ft. |
| Combustion Chamber: | 1.55 cu. ft. |
| Glass Viewing Area: | 24-1/2" W x 14-1/16" H |
Unit Dimensions:
| Height: | 21-1/4" |
| Width: | 28-7/16" |
| Depth: | 14" |
| Weight: | 190 lb. |
Documents:
| Installation Manual: | Link |
| Technical Sheet: | Link |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stûv 6, innovation through design & experience.
The Stûv 6-in is a wood-burning insert suited to small spaces while offering a generous view of the fire. It is perfect for masonry hearths and for wood-fire enthusiasts.
The fire at the front line
Stûv 6-in units offer a breathtaking view of the fire. The combustion chamber widens toward the front to reach the streamlined door frame. This shape, unique to Stûv 6-in, has made it possible to reduce the insert dimensions while making the fire the focus.
Ingenuity in all its details
Pat.D898,173 - Unique for its ease of installation as an insert and its broad view of the fire, the Stûv 6 has a patented design that promises a truly authentic experience. From installation to use, every detail is optimized to simplify the user's interaction with the appliance and make the most of every advantage a wood fire offers.
Automatic control mode
The Stûv 6" air intake is factory-configured to perfectly calibrate the amount of air in the combustion chamber for optimal performance. Gone are the days of having to constantly adjust the damper to increase or decrease the air supply in the combustion chamber. With Stûv 6-in, simply light the fire, sit back and enjoy.
Heating power adapted to the smallest spaces
The Stûv 6-in is a wood-burning insert perfectly suited to the smaller hearths of yesteryear while meeting today's needs, in homes that are better insulated and already have a main heating system. Stûv 6-in produces a gentle, pleasant warmth for ultimate comfort.
Features:
|
|
Specifications:
| Fuel Type: | Wood |
| Max Log Length: | 20" |
| EPA Power: | 21,732 BTUs |
| Maximum Power: | 58,000 BTUs |
| Nominal Heat Output: | 39,000 BTUs |
| Efficiency: | 67.6% |
| Fine Particle Emissions: | 1.86 g/h |
| Heating Surface Area: | 1300 sq. ft. |
| Combustion Chamber: | 1.55 cu. ft. |
| Glass Viewing Area: | 24-1/2" W x 14-1/16" H |
Unit Dimensions:
| Height: | 21-1/4" |
| Width: | 28-7/16" |
| Depth: | 14" |
| Weight: | 190 lb. |
Documents:
| Installation Manual: | Link |
| Technical Sheet: | Link |























